Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Bombina bombina - Kumak nizinny
Bombina bombina
Kumak nizinny
Bufo bufo - Ropucha szara
Bufo bufo
Ropucha szara
Rana lessonae - Żaba jeziorkowa
Rana lessonae
Żaba jeziorkowa
Triturus cristatus - traszka grzebieniasta
Triturus cristatus
traszka grzebieniasta
Ichthyosaura alpistris - traszka górska
Ichthyosaura alpistris
traszka górska

Cynops ensicauda - traszka riukiańska

Odkrywca: Hallowell Rok: 1860 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Cynops ensicauda
Nazwa polska: Traszka riukiańska
Nazwa niemiecka: Der Schwertschwanzmolch
Nazwa angielska: The Sword-tail newt, Riu Kiu newt

Rodzaj płaza:

Płazy ogoniaste

Długość życia :

15-20 lat

Wielkość samicy:

15-18 cm

Wielkość samca:

12-14 cm

Dostępność:

Słabo dostępny

Występowanie:

Archipelag Riukiu (Japonia)

Biotop:

Wilgotne lasy

Kategoria zagrożenia:

EN - zagrożone

Żywienie:

Ochotka, tubifeks, wodzień, wazonkowiec, dżdżownice, rozwielitki

Typ pomieszczenia:

akwarium

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

Latem 18-25°C, zimą 12-16°C

Wilgotność powietrza %:

nie dotyczy

Rozmnażanie:

Konieczne obniżenie temperatury zimą. Złożone jaja odseparować od dorosłych, larwy po metamorfozie jako małe traszki hodujemy w małych terrariach typu leśnego.
Odnośnik do opisu: Cynops ensicauda - traszka riukiańska

Cynops ensicauda jest potocznie nazywana traszką krokodylową. Dorosłe osobniki mogą mierzyć od 15 do 20 cm. Zamieszkuje różnego rodzaju wody stojące jak i niewielkie i wolno płynące rzeki.


Akwaterrarium

Akwaterrarium o wymiarach 60/30/30cm wystarczy dla 2-3 dorosłych osobników. Bardzo ważne jest, aby traszki miały łatwy dostęp do części lądowej, z której chętnie korzystają. Do tego celu można użyć korzeni, pni, które będą wystawać ponad poziom wody. Dobrym sposobem jest również przedzielenie zbiornika szybą, można wtedy stworzyć większą część lądową i zasadzić w niej rośliny, które podniosą estetyczność zbiornika. Jako podłoże najlepiej jest użyć średniej grubości żwiru akwarystycznego, który będzie doskonałym podłożem dla roślin, którymi powinniśmy gęsto obsadzić zbiornik. Należy unikać stosowania piasku i drobnego żwiru, który mógłby łatwo dostać się do przewodu pokarmowego zwierzęcia i zaczopować go. Jak wcześniej wspominałem, zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, które będą służyć płazom jako kryjówki i miejsce do składania skrzeku. Akwaterrarium możemy dodatkowo wzbogacić o różnego rodzaju kamienie i korzenie.

Stosujemy 12 godzinny cykl oświetlenia, do oświetlenia zbiornika dla traszek najlepsze będą świetlówki o niewielkiej mocy. Cynops ensicauda nie musi mieć dostępu do UV. Nie występują jakiekolwiek uszczerbki na zdrowiu, jeżeli płaz ma regularnie wzbogacany pokarm o odpowiednio dobrane preparaty witaminowe. Nie powinno się stosować promienników, które będą zbytnio podnosić temperaturę wody, oraz wysuszać powietrze w terrarium.

Traszka krokodylowa najlepiej czuje się w temperaturze około 20-24 stopni. Dlatego woda nie musi być specjalnie podgrzewana. Woda w zbiorniku powinna być zawsze czysta, w utrzymaniu czystości pomoże nam filtr akwariowy który powinien być zamontowany. Wskazana jest podmiana choć 1/3 wody co jakieś 2-3 tygodnie.

Żywienie

W naturalnym środowisku traszki krokodylowe żywią się drobnymi bezkręgowcami. W hodowli terraryjnej z powodzeniem można je karmić różnymi mrożonymi larwami takimi jak np. ochotka czy rurecznik. Podawać można również niewielki dżdżownice i świerszcze. Należy starać się, aby dieta naszych podopiecznych nie była jednostajna, pokarm regularnie powinno się wzbogacać o preparaty witaminowe.


Rozmnażanie

Aby doszlo do udanych godów zwierzęta muszą być zimowana przez około 3 miesiac w temperaturze około 4-7 stopni. Podczas godów nie dochodzi do kontaku fizycznego. Samica składa około 200 jaj (liczba jaj jest uwarunkowana wiekiem samicy). Jaja przyklejają się do roślin i pozostałych elementów wyposażenia akwaterrarium. Długość rozwoju zależy od temperatury wody i zazwyczaj trwa od 12 do 20 dni, a pełne przeobrażenie zachodzi po 3-4 miesiacach.

Blue
Data modyfikacji: 2020-12-18 16:43