Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Ceratophrys cranwelli - Żaba rogata
Ceratophrys cranwelli
Żaba rogata
Megophrys nasuta - Narożnica nosata
Megophrys nasuta
Narożnica nosata
Rana ridibunda - Żaba śmieszka
Rana ridibunda
Żaba śmieszka
Agalychnis annae
Agalychnis annae
Hemiphractus scutatus
Hemiphractus scutatus

Pleurodeles waltl - Traszka waltla

Odkrywca: Michahelles Rok: 1830 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Pleurodeles waltl
Nazwa polska: Traszka Waltla, Żebrowiec Waltla
Nazwa niemiecka: Gemeiner Rippenmolch
Nazwa angielska: Sharp-ribbed Salamander, Spanish Ribbed Newt
Nazwa czeska: Žebrovník Waltlův

Rodzaj płaza:

Płazy ogoniaste

Długość życia :

20 lat

Wielkość samicy:

20

Wielkość samca:

25

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Półwysep Iberyjski, północno-zachodnia Afryka.

Biotop:

Zamieszkuje zbiorniki wodne gęsto zarośnięte roślinnością, oraz ich najbliższe otoczenie.

Kategoria zagrożenia:

NT - bliskie zagrożenia

Żywienie:

Dżdżownice, krewetki, ryby, ślimaki, owady i ich larwy.

Typ pomieszczenia:

akwarium

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

18- 24 podczas zimowania 6-8

Terrarium:

Waltle hodujemy w akwarium, możemy im jednakże stworzyć wysepkę czy płyciznę(np. ze styropianu, korzenia, kamieni). Inną możliwością jest użycie roślin pływających lub roślin z długimi i mocnymi liśćmi kładącymi się na tafli wody (Vallisneria, Cryptocoryne aponogetifolia) na których mogą one wypoczywać. Z typowej części lądowej waltle najczęściej nie korzystają więc jest ona zbędna. Podłoże powinien stanowić drobny żwirek lub piasek.

Rozmnażanie:

Bardzo łatwe. Po zimowaniu następuje ampleksus i przekazanie spermatoforów do kloaki samicy. Składa partiami nawet do 1000 jaj z których po 5-10 dniach lęgną się larwy. Metamorfoza następuje po dalszych 4-6 miesiącach.
Odnośnik do opisu: Pleurodeles waltl - Traszka waltla

Opracowanie:

Papja

Pleurodeles waltl jest również nazywany żebrowcem, lub traszką waltla. Jest to bardzo efektowny płaz, który w naturalnym środowisku może osiągać nawet do 30 cm. W hodowli terraryjnej mierzy zazwyczaj od 15 do 20 cm. Traszka ta zamieszkuje spokojne i stosunkowo chłodne wody, obficie porośnięte roślinnością, na półwyspie Pirenejskim, oraz w Maroku. Traszka ta prowadzi wodno-lądowy tryb życia, większość czasu spędza w wodzie na ląd wychodzi najczęściej, gdy woda w zbiorniku jest zbyt ciepła lub mocno zanieczyszczona. Na lądzie zawsze szukają wilgotnych i chłodnych kryjówek, dlatego najczęściej poza płytkimi zbiornikami wody żebrowce możemy spotkać wśród powalonych pniów, szczelin utworzonych przez kamienie w korzeniach drzew itp.
Hodowla tego płaza nie sprawia większych problemów, jak i utrzymanie, które nie jest zbyt kosztowne. Rozmnożenie żebrowców nie sprawia również większych problemów nawet początkującym hodowcom, dlatego Pleurodeles waltl jest idealnym płazem dla początkujących terrarystów.


Terrarium

Ze względu na spore rozmiary tego gatunku zbiornik musi być obszerny. Akwarium o powierzchni 1m^2 wystarczy dla 3-4 traszek. Dla pary, lub jednego osobnika terrarium może być mniejsze, np. 60/50. W małych zbiornikach częściej jest przejawiana agresja i nierzadko dochodzi do zaciętych walk, zbyt ograniczona przestrzeń również niekorzystnie wpływa na kondycję, samopoczucie i zdrowie zwierząt.

Traszki muszą mieć zapewniony łatwy dostęp do części lądowej. Część lądowa nie musi być duża, wystarczy np. 1/4 powierzchni zbiornika. Do tego celu można użyć korzenia który będzie wystawał poza powierzchnię wody. Inny sposób to np. odpowiednio i stabilnie ułożone płaskie kamienie, bardzo dobrym sposobem jest również przedzielenie akwarium szybą. Można wtedy stworzyć większą część lądową i zasadzić w niej rośliny które podniosą estetyczność zbiornika.

Zbiornik powinien odzwierciedlać biotop Żebrowców, dlatego powinniśmy starać się stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Jako podłoże najlepiej jest użyć żwiru akwarystycznego średniej grubości, który będzie doskonałym podłożem dla roślin akwariowych, którymi powinniśmy gęsto obsadzić zbiornik. Zbyt mały żwir lub piasek może łatwo dostać się w większych ilościach do przewodu pokarmowego zwierzęcia i zaczopować go. Efektowność zbiornika podniosą nierównomiernie poukładane na dnie płaskie kamienie, różnego rodzaju korzenie i odpowiednio wkomponowane rośliny.

Stosujemy 12 godzinny cykl oświetlenia. Do tego celu najlepiej nadają się świetlówki akwarystyczne o niewielkiej mocy lub świetlówki emitujące w niewielkiej ilości promienie UV. Zdecydowanie należy unikać stosowania promienników, które podnoszą temperaturę wody, oraz zmniejszają wilgotność na części lądowej.

Traszka waltla jest płazem zimno lubnym, dlatego nie wymaga dodatkowego podgrzewania wody. Bardzo ważne jest, aby woda w akwarium była zawsze czysta i świeża. W utrzymaniu czystości powinien nam pomóc filtr akwarystyczny, który powinien być dostosowany do wielkości zbiornika. Konieczne jest przynajmniej raz na dwa tygodnie podmiana chociaż 1/3 wody.


Karmienie

W naturalnym środowisku Żebrowce żywią się dżdżownicami, skorupiakami, małymi rybami, najrozmaitszym drobnym planktonem wodnym. W hodowli domowej możemy podawać ochotkę (mrożoną, jak i żywą) w niewielkich ilościach świerszcze, oraz różnego rodzaju mrożonki larw owadów które oferują nam sklepy zoologiczne. Ze względu na żarłoczność tego płaza od czasu do czasu w niewielkich ilościach możemy podać surowe mięso.


Rozpoznawanie płci

Rozpoznawanie płci nie sprawia większego problemu. Samce są mniejsze i mniej masywne od samic, mają wyraźnie dłuższe ogony, a najbardziej istotną cechą różniącą obie płcie są szerzej rozstawione nogi przednie u samca, które odgrywają ważną rolę w%nbsp;okresie godowym. Samice są grubsze, bardziej masywne i%nbsp;mają mniej nabrzmiałą kloakę.

Rozmnożenie Żebrowców nie sprawia problemu nawet początkującym hodowcom. Warunkiem jest zimowanie, które powinno odbywać się w temperaturze około 8-10 stopni Celcjusza. Zwiastunem godów jest rytuał, w którym samiec próbuje odpowiednio chwycić samice i umieścić przy kloace samicy spermatofor. Po przedostaniu się nasienia do kloaki następuje zapłodnienie. Po zapłodnieniu samica w różnym odstępie składa jaja które przyklejają się do elementów akwarium. Ilość jaj zależy od wieku samicy.

Koniecznie należy oddzielić traszki od jaj, ponieważ zarówno jaja, jak i młode są traktowane jako pokarm. Młode wykluwają się stosunkowo szybko, zazwyczaj po 10-12 dniach. Karmimy je ochotką, dafnią, rurecznikiem, wodzieniem, podrostką, można podać wylęg świerszczy, lub tarte surowe mięso.

Blue

Data modyfikacji: 2020-12-18 16:41