Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Strabomantis cornutus
Strabomantis cornutus
Pristimantis kichwarum
Pristimantis kichwarum
Dendropsophus bifurcus
Dendropsophus bifurcus
Nymphargus anomalus
Nymphargus anomalus
Bombina pachypus - kumak włoski
Bombina pachypus
kumak włoski

Ceratophrys cranwelli - Żaba rogata

Odkrywca: Barrio Rok: 1980 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Ceratophrys cranwelli

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Rana cranwelli
Nazwa polska: Żaba rogata (Uwaga! Nazwa ta stosowana do wszystkich przedstawicieli rodzaju Ceratophrys)
Nazwa niemiecka: Cranwells Hornfrosch
Nazwa angielska: Chacoan Horned Frog
Nazwa czeska: Rohatka

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

15 lat

Wielkość samicy:

12 cm

Wielkość samca:

8 cm.

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Ameryka południowa: Argentyna, Boliwia, Brazylia i Paragwaj.

Biotop:

Nizinne tropikalne lasy z gęsto zarośniętą ściółką.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Duże owady, małe kręgowce, ryby. Uwaga gatunek bardzo żarłoczny podatny na otłuszczenie.

Typ pomieszczenia:

Nie dotyczy

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

W dzień 25-30 nocą spadek do 20- 24.

Wilgotność powietrza %:

W porze wilgotnej 80-90% podczas pory suchej 50-60%

Rozmnażanie:

Rzadkie ale możliwe do uzyskania w warunkach sztucznych.

Nie wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie: hodowla (Polska).

Żaba rogata (Ceratophrys ornata) to duża, drapieżna naziemna żaba, dorosłe samce dorastają do około 12cm.

Ten gatunek jest większy, bardziej rogaty i kolorowy oraz znacznie rzadziej trafia się w handlu i hodowli niż jego krewniak Ceratophrys cranwelli, ale i tak częściej niż Ceratophrys cornuta - najbardziej efektowny przedstawiciel rodzaju Ceratophrys. Wszystkie te trzy żaby po polsku nazywamy „żabami rogatymi”.

W naturze Ceratophrys ornata żyje w Ameryce Południowej (Argentyna, Brazylia, Urugwaj), gdzie zamieszkuje dno lasów tropikalnych.

Ta wielka żaba jest drapieżna, ale jednocześnie spokojna i nieruchawa. Zazwyczaj wykopuje sobie płytki dołek i poluje z zasadzki - czeka aż odpowiedniej wielkości ofiara przejdzie obok, a wtedy połyka ją w całości.

Ze względu na rozmiar i siłę szczęk żaby rogatej należy uważać na ugryzienia! Żaby te reagują na ruch i mogą pomylić nasz palec ze zdobyczą.

Żaba jest efektowna i stosunkowo łatwa w hodowli, więc nadaje się nawet dla początkujących terrarystów.

Warunki hodowli:

  • Terrarium: pomimo znacznych rozmiarów żaby nie musi być duże, zwierzę jest mało ruchliwe, dla 1 osobnika wystarczy nawet terrarium o rozmiarze 30x30x30cm.
  • Podłoże: najlepszy jest torf lub torf kokosowy do podłoża można dodać ¼ objętości wermikulitu. Można stosować także mech i/lub torf włóknisty. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 8cm, bo żaby wykopują sobie jamki w których czatują na ofiarę. Podłoże należy wymieniać co najmniej raz na 2 tygodnie, bo z odchodami trafia do podłoża dużo azotanów, ktore są dla żaby toksyczne.
  • Temperatura: żaby rogate to stworzenia ciepłolubne, temperatura w dzień powinna wynosić 25-28°C, zalecane dogrzewanie.

  • Wilgotność: żaby rogate najlepiej czują się w warunkach dość wysokiej wilgotności, więc staramy się utrzymywać ją na poziomie 80-90% w dzień. Warto wstawić też basenik z wodą, ale nie może być głęboki (góra 3–4cm), bo te żaby nie potrafią pływać (!) natomiast uwielbiają włazić do płytkiej wody.

  • Wyposażenie dodatkowe: warto wyposażyć terrarium w kryjówki, np. płaty kory, szerokie korzenie, itp. W terrarium można posadzić żywe, wilgociolubne rośliny, które obniżają poziom azotanów w podłożu, ale są czasem wykopywane przez żaby.

UWAGA! W okresie od października/listopada do marca warto zapewnić żabie warunki zimowania: zmniejszyć temperaturę (w warunkach domowych wyłączyć ogrzewanie) i obniżyć poziom wilgotności do ok. 65% - nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża. Żaba wykopuje sobie głębszą jamkę i  nie przyjmuje pokarmu (zimuje)

Pokarm: Żaba rogata to drapieżnik jak wszystkie płazy. Jest dość żarłoczna i potrafi sporo zjeść. Młodym osobnikom podajemy: owady, dżdżownice, mysie noworodki. Dorosłym żabom rogatym podajemy: myszy, ryby, 1 dniowe kurczęta. Żaby rogate chętnie przyjmują także pokarm martwy: mrożony lub puszkowany. Gatunek ten ma duże zapotrzebowanie na wapno, więc pamiętajmy o regularnym podawaniu suplementów wapniowych.

Opracowanie Zoofaktor

Data modyfikacji: 2023-10-04 15:47