Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Hyla arborea - Rzekotka drzewna
Hyla arborea
Rzekotka drzewna
Litoria infrafrenata - Rzekotka nowogwinejska
Litoria infrafrenata
Rzekotka nowogwinejska
Pristimantis kichwarum
Pristimantis kichwarum
Phyllomedusa vaillantii
Phyllomedusa vaillantii
Cynops ensicauda - traszka riukiańska
Cynops ensicauda
traszka riukiańska

Hyla cinerea - rzekotka zielona

Odkrywca: Schneider Rok: 1799 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Hyla cinerea

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Calamita cinereus, Hyla cinerea cinerea, Hyla cinerea evittata, Hyla evittata
Nazwa polska: Rzekotka zielona, rzekotka złocista
Nazwa niemiecka: Der Karolina-Laubfrosch, Amerikanischer Laubfrosch
Nazwa angielska: Green tree frog, American green tree frog
Nazwa czeska: Rosnička bělopruhá

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

Przeciętnie około 7 lat.

Wielkość samicy:

Do 6,0 cm.

Wielkość samca:

Do 5,0 cm.

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Ameryce Północnej, gdzie zasiedla tereny od Nowego Jorku na zachód do Kansas i na południe po Teksas.

Biotop:

W naturze preferuje bagna i wilgotne lasy z bogatym podszyciem. Przebywa głównie w zaroślach, wśród wysokich roślin zielnych i na drzewach, zwykle w pobliżu wody.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Głównie drobne bezkręgowce, takie jak świerszcze, koniki polne, muchy, małe motyle, małe szarańcze, pająki, mole woskowe (barciak większy) i ich gąsienice oraz larwy mącznika młynarka.

Typ pomieszczenia:

tropikalne

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

Temperatura powinna wynosić w dzień średnio 20 - 28°C, a nocą może spadać do około 18 - 22°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień 60 - 80%, w nocy nieco wyższa.

Terrarium:

Wyposażone we wszelkiego rodzaju rośliny, a w szczególności te z dużymi liśćmi, na których rzekotki będą mogły spędzać dnie. Dodatkowo w terrarium powinny się znajdować liczne gałęzie i grubsze konary, będące dodatkowym miejscem zarówno do spoczynku i wspinaczek. Aby uzupełnić całość możemyużyć kawałków kory, kamieni, czy płatów mchu. W terrarium nie może zabraknąć zbiornika z czystą wodą. Jako podłoże stosuje się torf, włókno kokosowe lub inne podłoże dobrze trzymające wilgoć.

Rozmnażanie:

W naturze rzekotki rozmnażają się od marca do października, szczególnie po okresie intensywnych opadów. W terrarium po pauzie zimowej zwierzęta należy częściej zraszać wodą i koniecznie zapewnić im zbiornik z wodą o głębokości ok. 15 cm i obsadzony roślinami wodnymi. W porze godowej samce terkoczą intensywniej niż zwykle i robią to przebywając w wodzie. Para rzekotek łączy się w amplexus pachwinowy, po czym nurkuje na głębokość około 10cm. Samica składa skrzek w ilości około 400 sztuk, który przyklejają się do roślin wodnych i zostają zapłodnione przez samca. Kijanki wylęgają się po około tygodniu, a po dwóch miesiącach następuje metamorfoza do właściwej postaci żabek, którą mierzą ok. 15 mm długości.

Uwagi:

Zimowanie nie jest konieczne, jednak wpływa stymulująco na rozród rzekotek. Najlepiej zimowanie rozpocząć w grudniu. Temperaturę należy stopniowo obniżyć do 8 - 12°C. Wraz z ochłodzeniem stopniowo skraca się też czas oświetlenia do około 8 - 9 godzin na dobę, ogranicza się ilość i częstotliwość podawanego pokarmu, oraz zmniejsza się wilgotność (trzeba jednak uważać aby nie przesuszyć rzekotek). Zwierzęta można przełożyć na okres około 2-3 miesięcy do skrzynki wypełnionej liśćmi i mchem (ściółka ta musi być wilgotna, jednak nie mokra, a skrzynka zamknięta i zaopatrzona w otwory wentylacyjne - można je jednak zimować także w terrarium). Po tym czasie należy przenieść je z powrotem do terrarium, w którym stopniowo podnosimy temperaturę do normalnej i stopniowo wydłużamy czas oświetlenia. Zaczynamy też intensywnie karmić i zraszać rzekotki. Nie można zimować osobników słabych i chorych. Zwykle porę godową można wywołać przez same obniżenie wilgotności i tylko nieznaczne obniżenie temperatury na pewien czas.
Odnośnik do opisu: Hyla cinerea - rzekotka zielona

Nie wymaga dokumentu CITES.
Pochodzenie: hodowla (Czechy)

Śliczna, zielona rzekotka nadrzewna, bardzo podobna do krajowej rzekotki drzewnej (Hyla arborea), która jest jednak gatunkiem chronionym i nie można trzymać jej w domu.

Dorosłe osobniki osiągają dc ok. 6cm, ale zazwyczaj są mniejsze (4,5 - 5cm). Samice są większe od samców.

Rzekotka potrafi zmieniać kolory: od złoto piaskowego po jasnozielony. Czasem patrząc na jasno brązową żabkę można się zdziwić że to właśnie zielona rzekotka.

Hyla cinerea pochodzi z Ameryki Północnej i w naturze żyje wśród zarośli w pobliżu zbiorników wodnych.

Rzekotka zielona ze wzglądu na stosunkowo dużą odporność zwierzaka świetnie nadaje się nawet dla początkujących terrarystów.

Warunki hodowli:

  • Terrarium: jak dla wszystkich gatunków nadrzewnych powinno być wyższe niż dłuższe (dla 1 osobnika co najmniej 30x30x45cm, dla grupy odpowiednio większe) Rzekotki można również hodować też w akwaterrarium, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości elementów wystroju znajdujących się nad wodą.
  • Podłoże: najlepszy jest torf  lub torf kokosowy, do podłoża można dodać ¼ objętości wermikulitu. Można stosować także mech i/lub torf włóknisty.
  • Temperatura: rzekotka jest średnio ciepłolubna, więc temperatura w dzień to 24-28°C. Terrarium można dogrzewać świetlówką, która dostarczy wystarczającej ilości ciepła.
  • Wilgotność: rzekotki lubią dość wysoką wilgotność, więc w dzień staramy się utrzymywać ją na poziomie 70-85%. W terrarium powinien znajdować się co najmniej basenik z wodą, stale napełniony.
  • Wyposażenie dodatkowe: zalecane wyposażenie terrarium w konary i sztuczne lub żywe rośliny po których rzekotki będą sobie łazić.

Pokarm

Rzekotka zielona to drapieżnik jak wszystkie płazy. Podajemy jej świerszcze, muchy, mole barciaki, drobne karaczany (karaczan turecki, karaczan zielony). Zalecane podawanie preparatów witaminowych i wapna.

Opracowanie Zoofaktor

Data modyfikacji: 2023-10-04 16:49