Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Xenopus laevis - Żaba szponiasta
Xenopus laevis
Żaba szponiasta
Dyscophus antongilii - żaba pomidorowa*
Dyscophus antongilii
żaba pomidorowa*
Ambystoma tigrinum - Ambystoma tygrysia
Ambystoma tigrinum
Ambystoma tygrysia
Bombina variegata - Kumak górski
Bombina variegata
Kumak górski
Ambystoma jeffersonianum
Ambystoma jeffersonianum

Hyla cinerea - rzekotka zielona

Odkrywca: Schneider Rok: 1799 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Hyla cinerea

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Calamita cinereus, Hyla cinerea cinerea, Hyla cinerea evittata, Hyla evittata
Nazwa polska: Rzekotka zielona, rzekotka złocista
Nazwa niemiecka: Der Karolina-Laubfrosch, Amerikanischer Laubfrosch
Nazwa angielska: Green tree frog, American green tree frog
Nazwa czeska: Rosnička bělopruhá

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

Przeciętnie około 7 lat.

Wielkość samicy:

Do 6,0 cm.

Wielkość samca:

Do 5,0 cm.

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w Ameryce Północnej, gdzie zasiedla tereny od Nowego Jorku na zachód do Kansas i na południe po Teksas.

Biotop:

W naturze preferuje bagna i wilgotne lasy z bogatym podszyciem. Przebywa głównie w zaroślach, wśród wysokich roślin zielnych i na drzewach, zwykle w pobliżu wody.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Głównie drobne bezkręgowce, takie jak świerszcze, koniki polne, muchy, małe motyle, małe szarańcze, pająki, mole woskowe (barciak większy) i ich gąsienice oraz larwy mącznika młynarka.

Typ pomieszczenia:

tropikalne

Wielkość pomieszczenia:

45x45x60cm

Temperatura °C:

Temperatura powinna wynosić w dzień średnio 20 - 28°C, a nocą może spadać do około 18 - 22°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień 60 - 80%, w nocy nieco wyższa.

Terrarium:

Wyposażone we wszelkiego rodzaju rośliny, a w szczególności te z dużymi liśćmi, na których rzekotki będą mogły spędzać dnie. Dodatkowo w terrarium powinny się znajdować liczne gałęzie i grubsze konary, będące dodatkowym miejscem zarówno do spoczynku i wspinaczek. Aby uzupełnić całość możemyużyć kawałków kory, kamieni, czy płatów mchu. W terrarium nie może zabraknąć zbiornika z czystą wodą. Jako podłoże stosuje się torf, włókno kokosowe lub inne podłoże dobrze trzymające wilgoć.

Rozmnażanie:

W naturze rzekotki rozmnażają się od marca do października, szczególnie po okresie intensywnych opadów. W terrarium po pauzie zimowej zwierzęta należy częściej zraszać wodą i koniecznie zapewnić im zbiornik z wodą o głębokości ok. 15 cm i obsadzony roślinami wodnymi. W porze godowej samce terkoczą intensywniej niż zwykle i robią to przebywając w wodzie. Para rzekotek łączy się w amplexus pachwinowy, po czym nurkuje na głębokość około 10cm. Samica składa skrzek w ilości około 400 sztuk, który przyklejają się do roślin wodnych i zostają zapłodnione przez samca. Kijanki wylęgają się po około tygodniu, a po dwóch miesiącach następuje metamorfoza do właściwej postaci żabek, którą mierzą ok. 15 mm długości.

Uwagi:

Zimowanie nie jest konieczne, jednak wpływa stymulująco na rozród rzekotek. Najlepiej zimowanie rozpocząć w grudniu. Temperaturę należy stopniowo obniżyć do 8 - 12°C. Wraz z ochłodzeniem stopniowo skraca się też czas oświetlenia do około 8 - 9 godzin na dobę, ogranicza się ilość i częstotliwość podawanego pokarmu, oraz zmniejsza się wilgotność (trzeba jednak uważać aby nie przesuszyć rzekotek). Zwierzęta można przełożyć na okres około 2-3 miesięcy do skrzynki wypełnionej liśćmi i mchem (ściółka ta musi być wilgotna, jednak nie mokra, a skrzynka zamknięta i zaopatrzona w otwory wentylacyjne - można je jednak zimować także w terrarium). Po tym czasie należy przenieść je z powrotem do terrarium, w którym stopniowo podnosimy temperaturę do normalnej i stopniowo wydłużamy czas oświetlenia. Zaczynamy też intensywnie karmić i zraszać rzekotki. Nie można zimować osobników słabych i chorych. Zwykle porę godową można wywołać przez same obniżenie wilgotności i tylko nieznaczne obniżenie temperatury na pewien czas.
Odnośnik do opisu: Hyla cinerea - rzekotka zielona
Data modyfikacji: 2020-04-18 02:27