Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Rana ridibunda - Żaba śmieszka
Rana ridibunda
Żaba śmieszka
Bombina variegata - Kumak górski
Bombina variegata
Kumak górski
Dendropsophus bifurcus
Dendropsophus bifurcus
Gyrinophilus palleucus
Gyrinophilus palleucus
Phyllobates vittatus - liściołaz paskowany
Phyllobates vittatus
liściołaz paskowany

Bufotes viridis - ropucha zielona

Odkrywca: Laurenti Rok: 1768 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Bufotes viridis

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Bufotes viridis, Bufo viridis, Pseudepidalea viridis
Nazwa polska: Ropucha zielona
Nazwa niemiecka: Wechselkröte

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

15 lat.

Wygląd:

Kształt ciała mocny i masywny (smuklejszy jednak od Bufo bufo lub Bufo marinus). Tylne kończyny długie i mocno umięśnione. Ubarwienie tej ropuchy należy do jednych z najpiękniejszych pośród płazów rodzimych jak i ropuch z innych szerokości geograficznych. Ciało ma zabarwienie oliwkowe, jasnozielone lub kremowe (przechodzące w biel z drobnymi czarnymi cętkami na stronie brzusznej). Na wspomnianym tle występują jaskrawozielone plamki (u samców mniej intensywne), po bokach natomiast widoczne są drobne karminowo – czerwone brodawki skórne. Oczy poziome o jaskrawej zielonej tęczówce. Za oczami małe gruczoły zauszne. Skóra sucha i szorstka na stronie grzbietowej.

Samiec mniejszy (do 9 cm) i mniej jaskrawo ubarwiony. Na dnie jamy gębowej posiada pojedynczy worek powietrzny, dzięki któremu nawołuje samicę ( charakterystycznym przypominającym trel dźwiękiem), a w okresie godów pojawiają się szaro-czarne modzele godowe na wewnętrznej powierzchni trzech pierwszych palców kończyn przednich.

Dostępność:

Niedostępny

Występowanie:

Spotykana jest zarówno na nizinach jak i w wysokich górach (w Polsce do 1000 m n.p.m., we Włoszech już do 2100m n.p.m.). Występuje na terenie całej Europy (głównie środkowej, ale spotykana jest także poza Europą, w Afryce północnej, Azji- nawet w Himalajach gdzie widywano osobniki na wysokościach do 4500 m n.p.m.).

Biotop:

Suche łąki, stepy, pola uprawne, parki, w pobliżu siedzib ludzkich, nawet w miastach.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Bezkręgowce (skąposzczety, pająki, muchy, mrówki, świerszcze i koniki polne, larwy owadów oraz dorosłe chrząszcze - oprócz much inne owady latające jak np. ćmy, chrabąszcze).

Typ pomieszczenia:

Nie dotyczy

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

Gatunek tutaj opisywany charakteryzuje się dużą tolerancją na zmiany temperatur. Wytrzymuje temperaturę zarówno -15°C (wówczas jest w stanie hibernacji zimowej, stan ten zachodzi głównie w północnej części Europy- np. w Polsce, na południu może nie hibernować), jak i temperatury dochodzące do poziomu 40 i więcej stopni Celsjusza (południowe rejony Europy - Włochy, Słowenia, Chorwacja w miesiącach letnich tj. od maja do września). Optymalna jednak temperatura za dnia, gdzie wykazuje aktywność do rozmnażania to około 25°C i temperatura wody co najmniej powyżej 10°C.

Wilgotność powietrza %:

Ze względu na występowanie w Europie, Afryce i Azji wilgotność bywa bardzo zróżnicowana. Umiarkowana w Europie, niska w Afryce północnej i umiarkowana do wysokiej, zależnie od rejonu, w Azji. Preferuje jednak zdecydowanie suche otoczenie, wilgotność w przedziale 50-60% i pod takim kątem wyszukuje rejony bytowania. Poza okresem godowym niemal wcale nie zbliża się do zbiorników wodnych i terenów szczególnie wilgotnych.

Rozmnażanie:

Gody przypadają od kwietnia do czerwca. Samica składa do 15000 jaj w podwójnym sznurze sięgającym nieraz 4 m. Po 3-6 dniach lęgną się kijanki. Metamorfoza następuje po 3-4 miesiącach.

Uwagi:

GATUNEK W POLSCE OBJĘTY CAŁKOWITĄ OCHRONĄ PRAWNĄ !!! ZABRANIA SIĘ JEGO ŁAPANIA I PRZETRZYMYWANIA !!!

Opracowanie:

Opracowanie
Opracował Esteban

Literatura:
http://www.toya.net.pl/~sp5/index_pliki/fauna_%20flora.htm
http://niezapominajka.home.pl/pliki/pdf/pdf_30maj/plazy_zrodlisk.pdf
http://www.herpetologia.waw.pl/herpetologia/plazy/gatunki/Bufo%20viridis.htm
http://oczkowodne.net/article/bufo.php
Data modyfikacji: 2021-01-13 00:19