Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Phyllobates terribilis - Liściołaz żółty
Phyllobates terribilis
Liściołaz żółty
Rana iberica - żaba hiszpańska
Rana iberica
żaba hiszpańska
Ichthyosaura alpistris - traszka górska
Ichthyosaura alpistris
traszka górska
Rhinella marina - Ropucha aga
Rhinella marina
Ropucha aga
Ambystoma jeffersonianum
Ambystoma jeffersonianum

Rana temporaria - Żaba trawna

Odkrywca: Linnaeus Rok: 1758 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Rana temporaria
Nazwa polska: Żaba trawna
Nazwa niemiecka: Grasfrosch

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

>10 lat.

Wielkość samicy:

5-11 cm.

Wielkość samca:

4-10 cm.

Dostępność:

Niedostępny

Występowanie:

Cała Europa

Biotop:

Lasy, ogrody, tereny uprawne, łąki.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Głównie średnie bezkręgowce.

Typ pomieszczenia:

Nie dotyczy

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

np.W dzień XX°C, w nocy nie niżej niż YY°C

Wilgotność powietrza %:

np. W dzień XX-ZZ%, w nocy nie niżej niż XX-VV%.

Rozmnażanie:

Od połowy marca do kwietnia. Samica składa 700-4500 jaj w kłębie. Po ok 2 tygodniach lęgną się kijanki. Metamorfoza po 3-4 miesiącach.

Uwagi:

GATUNEK W POLSCE OBJĘTY CAŁKOWITĄ OCHRONĄ PRAWNĄ !!! ZABRANIA SIĘ JEGO ŁAPANIA I PRZETRZYMYWANIA !!!
Odnośnik do opisu: Rana temporaria - Żaba trawna

Żaby trawne są niewielkimi płazami osiągającymi około 4,5-10 cm długości, przy czym samice są zwykle nieco większe od samców. Brzuch mają kremowożółty, z ciemniejszymi plamami. Grzbiet jest brązowy z ciemniejszymi plamami w różnych odcieniach brązu i zieleni oraz z czarnym wzorem. Po bokach głowy znajduje się ciemna plama zwana maską, na której mieści się dość duża błona bębenkowa. Pysk owalnie zakończony. Na pierwszym palcu tylnej nogi znajduje się mały modzel piętowy (w długości tegoż palca mieści się on około 3 razy).

Żaby trawne odżywiają się zarówno pokarmem zwierzęcym, jak i roślinnym. Jedzą dżdżownice, ślimaki, pająki, oraz wszelkie owady, tak dorosłe jak i larwy, np. mrówki, muchówki, chrząszcze, pluskwiaki i inne, a także nasiona i fragmenty liści. Dorosłe żaby prowadzą nocny tryb życia, młode - całodobowy.

Ubarwienie żab trawnych w okresie godów nieco inne niż w pozostałych porach roku. Samcom częściowo zanika wzór grzbietu, stają się ciemniejsze, ich podgardla są lekko niebiesko zabarwione. Worki limfatyczne napełniają się limfą, przez co żaby wydają się większe. Na pierwszych palcach przednich nóg posiadają duże, czarne, szorstkie modzele, dzięki którym samce mogą utrzymać się na grzbiecie samicy. Z kolei samice w okresie godów mają liczne, małe szorstkie wytwory na grzbiecie, biało zabarwione, nazywane perełkami godowymi. Pomagają one samcowi w utworzeniu ampleksusu. Samce przybywają na godowiska wcześniej i chóralnie przywołują samice. Głos powstaje przez napełnianie parzystych rezonatorów znajdujących się na dnie jamy gębowej.

Pary żab trawnych tworzą ampleksus typu pachowego, często już w drodze na godowisko. Każda para składa skrzek w formie pojedynczego kłębu zawierającego od 900 do 4000 sztuk. Jaja są ciemnobrązowe od góry i z niewielką jasnożółtą plamką u dołu. Świeżo wyklute kijanki mierzą 6-8 mm długości. Są roślinożerne i szybko rosną, osiągając w stadium maksymalnego rozwoju długość 3-5 cm. Przeobrażają się zazwyczaj w czerwcu, choć w zależności od warunków mogą trwać w stadium kijanki nawet 4,5 miesiąca.

Naturalnymi wrogami żab moczarowych są zarówno gady, jak żmije i zaskrońce; ptaki, przede wszystkim ptaki drapieżne i sowy; a także ssaki - kuny, borsuki, lisy, jeże. Główne zagrożenie żab stanowi zanieczyszczenie środowiska oraz znikanie z krajobrazu miejsc ich rozrodu. Oczka wodne są zaśmiecane, osuszane, inne zarastają.

Agata S.

Data modyfikacji: 2021-01-13 00:05