Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Kaloula pulchra - Termitówka indyjska
Kaloula pulchra
Termitówka indyjska
Dendrobates tinctorius
Dendrobates tinctorius "azureus"
Drzewołaz niebieski
Pleurodeles waltl - Traszka waltla
Pleurodeles waltl
Traszka waltla
Bombina variegata - Kumak górski
Bombina variegata
Kumak górski
Leptodactylus labrosus
Leptodactylus labrosus

Bombina orientalis - Kumak dalekowschodni

Odkrywca: Boulenger Rok: 1890 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Bombina orientalis

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Bombina orientalis var. praticola, Bombina orientalis var. silvatica, Bombinator orientalis
Nazwa polska: Kumak dalekowschodni
Nazwa niemiecka: Die Chinesische Rotbauchunke, Orientalische Feuerbauchunke
Nazwa angielska: The Oriental Fire-bellied Toad, Oriental Bell Toad
Nazwa czeska: Kuňka východní

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

ok. 15 lat (20 ! )

Wielkość samicy:

Do 6 cm.

Wielkość samca:

Do 5 cm.

Dostępność:

Często dostępny

Występowanie:

Wschodnia Syberia, północno-wschodnie Chiny, północna Korea oraz japońskie wyspy Tushima i Kiusiu.

Biotop:

Okolice pól ryżowych, rowów melioracyjnych i przydrożnych, bajor, niewielkich wolno płynące strumyków i rzeczek oraz większych kałuż.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Drobne owady, poluje również na larwy owadów pod wodą.

Typ pomieszczenia:

akwaterrarium 1:1

Wielkość pomieszczenia:

Nie dotyczy

Temperatura °C:

Temperatura powietrza w dzień 22-27°C , w nocy 18-22°C. Temperatura wody 22-24°C. Zimowanie 3-5°C

Wilgotność powietrza %:

60-100 % ( nocą osiągamy wartości wyższe z tego przedziału)

Rozmnażanie:

Częste w warunkach sztucznych. Samica składa 3- 40 jaj. Po ok. 3-4 dniach lęgną się kijanki. Metamorfoza po 3- 4 miesiącach.
Odnośnik do opisu: Bombina orientalis - Kumak dalekowschodni

Nazwa:
ŁAC. Bombina orientalis
PL. Kumak dalekowschodni
ENG. The Oriental Fire-bellied Toad
DE. Orientalische Rotbauchunke

Systematyka:
Rząd: Anura
Rodzina: Bombinatoridae
Gatunek: Bombina orientalis

Występowanie:
Płn - Wsch Chiny, Korea Płd., Korea Płn, Japonia ( wyspy Tsushima and Kiushiu), Rosja (na granicy z Chinami)

Środowisko naturalne:
Kumaki zamieszkują lasy mieszane ( liściasto - iglaste), łąki, doliny rzeczne, bagna i moczary. Występuje w strumieniach, basenach, rowach, polach ryżowych i innych zbiornikach wodnych. Tak szerokie spektrum siedlisk, pozwala im na łatwą adaptację do zmieniającego się środowiska. Większość życia spędzają w wodzie.

Wygląd:
Kumaki dalekowschodnie dorastają do 5 cm długości, spłaszczony grzbieto-brzusznie. Są najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami rodzaju Bombina. Mają jasno zielony lub brązowy grzbiet z czarnym cętkowaniem, pokryty licznymi, drobnymi brodawkami. Strona brzuszna jest intensywnie pomarańczowa, żółta lub czerwona w czarne cętki, gładka. To silnie kontrastowe ubarwienie brzucha , wykorzystywane jest jako swoista forma obrony. W razie zagrożenia żaba odwraca się na plecy pokazując jaskrawo ubarwiony brzuch. W przyrodzie połącznie koloru czarnego z żółtym (czerwonym lub pomarańczowym) oznacza, że zwierzę jest trujące lub nie smaczne.

Aktywność:
Zwierzę aktywne w ciągu dnia.

HODOWLA:

Terrarium:
Terrarium o budowie horyzontalnej, wymiary: 60 x 40 x 30 (szer. x dł. x wys.) dla 4-5 osobników. W terrarium powinien znajdować się basen, zajmujący największą jego część, w którym kumaki spędzają większość czasu. W basenie powinny znajdować się płaskie kamienie, korzenie lub inne elementy wystroju, pozwalające łatwo wyjść żabom na część lądową. Głębokość basenu - 4 do 10 cm. Można w nim umieścić rośliny wodne, na których kumaki chętnie przesiadują. Woda, którą wypełniamy basen, powinna być odstana co najmniej 24h, aby pozbawić ją chloru.
Część lądowa powinna być na tyle duża, żeby zapewnić kumakom możliwość poruszania. Podłoże stanowi miesznina włókna kokosowego z piaskiem oraz różnego rodzaju mchy. Urządzamy kilka kryjówek, gdzie płazy będą mogły się schować.

Temperatura:
Kumaki wymagają temperatury zbliżonej do pokojowej, w granicach 21 - 24°C. Bardziej wrażliwe na przegrzanie niż przechłodzenie.

Światło:
W terrarium symulujemy period świetlny jak w środowisku naturalnym: 10 - 12 h.

Wilgotność powietrza:
Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 70 -80%. Ze względu na dużą powierzchnię basenu raczej nie jest wymagane dodatkowe spryskiwanie.

Żywienie:
Kumaki można karmić dosyć zróżnicowanym pokarmem. Podajemy małe świerszcze, muchy, mole woskowe, dżdżownice oraz ochotki. Młode osobniki karmimy muszką owocową. Nie zaleca się podawania mączniaków ani drewnojadów, ze wzg. na delikatny przewód pokarmowy płaza, oraz wysoką kaloryczność, co może prowadzić do otłuszczenia zwierzęcia. Dorosłe osobniki karmimy co 3 dni. Pokarm wzgogacamy preparatami witaminowymi. Gdy zwierzęta się zaaklimatuzują pobierają pokarm z pęsety, co pozwala je "sprawiedliwie" nakarmić.

Płeć:
Nie ma wyraźnych różnic pomiędzy samcem i samicą. Samice są trochę większe. Płeć można rozróżnić w okresie godowym. Samce wydają odgłosy aby zwabić samicę. W trakcie amplexusu samiec znajduje się na górze.

Rozmnażanie:
Aby zachęcić kumaki do rozrodu należy je przezimować. Obniżamy temeraturę do 10-12°C i skracamy o czas oświetlenia. Po około 2 miesiącach podnosimy temperaturę i wydłużamy dzień. Pownno to spowodować przystąpienie zwierząt do godów. W tym okresie samce nawołują samice. Okres godowy może trawać przez całe lato. Skrzek składany jest w pakietach po kilka sztuk. Najlepiej przenieść go do oddzielnego pojemnika, aby wylęgające się po około tygoniu kijanki nie były zjadane. Po wykluciu nie potrafią pływać i tkwią przyczepione do wystroju terrarium. Po około 7 dniach zaczynają żerować. Odżywiają się głównie glonami, które zeskrobują z elementów terrarium. Szybka przemiana materii powoduje znaczne zanieczeszczenie wody, którą trzeba dość często wymieniać. Po ok 4 tyg. zaczynają im wyrastać przednie kończyny. Należy im wtedy zapewenić płaskie kamienie lub inne elementy na które będą mogły wyjść. Przeobrażenie całkowite trwa kilka dni. Wtedy kijanki nie przyjmują pokarmu. Młode kumaki mają ok 1,5 cm. Kumaczki najlepiej umieścić w pudełku wyłożonym wilgotnym, białym, papierowym ręcznikiem. Karmimy muszką owocową lub wylęgiem świerszca.

Data modyfikacji: 2024-10-17 00:43