Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!

Cynops orientalis - traszka chińska
Cynops orientalis
traszka chińska
Dendrobates truncatus
Dendrobates truncatus
Hypsiboas punctatus
Hypsiboas punctatus
Phyllomedusa vaillantii
Phyllomedusa vaillantii
Bombina pachypus - kumak włoski
Bombina pachypus
kumak włoski

Rhinella marina - Ropucha aga

Odkrywca: Linnaeus Rok: 1758 Nie wymaga rejestracji

Nazwa łacińska:

Rhinella marina

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Bufo angustipes, Bufo marinus, Bufo pythecodactylus
Nazwa polska: Ropucha aga, Aga, Ropucha olbrzymia
Nazwa niemiecka: Die Aga-Kröte, Riesenkröte
Nazwa angielska: The Cane Toad, Giant Neotropical Toad, Marine Toad,
Nazwa czeska: Ropucha obrovská

Rodzaj płaza:

Płazy bezogonowe

Długość życia :

Do 30 lat ( w bardzo dobrych warunkach nawet do 40 lat).

Wielkość samicy:

Do 23,8 cm.

Wielkość samca:

Do 15 cm.

Dostępność:

Umiarkowanie dostępny

Występowanie:

Zamieszkuje tereny od południowej części USA do Patagonii w Ameryce Pd. Gatunek introdukowany na wiele wysp Karaibskich, Tajwan, Filipiny, wyspy Pacyfiku oraz do Australii.

Biotop:

Występuje głównie na nizinach, w górach spotykana do około 1500 m n.p.m. Zamieszkuje środowiska zarówno suche jak i wilgotne. Występuje w lasach, na polanach, bagnach, ogrodach działkowych.

Kategoria zagrożenia:

LC - najmniejszej troski

Żywienie:

Młode osobniki żywią się owadami i ich larwami, dżdżownicami, nagimi ślimakami. Większe i dorosłe osobniki zjadają zarówno owady i inne bezkręgowce jak i małe kręgowce - mniejsze żaby, zjadają często młode myszy w gniazdach jak i pisklęta, które wypadły z gniazd, ryby z płytkich zbiorników wodnych, te wyjątkowo żarłoczne płazy pożerają nawet młode węże.

Typ pomieszczenia:

tropikalne

Wielkość pomieszczenia:

100x50x50cm

Temperatura °C:

W dzień na poziomie 23-25°C. Nocą może spadać do 20°C.

Wilgotność powietrza %:

W dzień około 50-70%, nocą nieco wyższa od temperatury utrzymywanej w ciągu dnia.

Terrarium:

Terrarium na wzór podszycia lasu tropikalnego lub iglastego, stepu, pola uprawnego, bagna czy zwałowiska kamieni. Jako podłoża należy użyć piasku z ziemią lub torfem w stosunku jeden do dwóch. Podłoże powinno być pulchne żeby płaz bez problemu mógł się w nim zakopać. W terrarium nie może zabraknąć korzeni i płaskich kamieni, które będą stanowić kryjówkę dla płaza. Do dekoracji można użyć kawałków kory, kamyków i spróchniałego drewna. Dodatkowo płytki zbiornik wodny.

Rozmnażanie:

Pora godowa na rodzimych terenach występowania rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października, gody są silnie związane z porą deszczową. Na miejsce godów zwykle pierwsze docierają samce, rywalizują już od samego początku o swoje stanowisko w zbiorniku wodnym. Samce podczas godów wydają bardzo donośny, basowy głos, słyszany nieraz na duże odległości. Samice składają sznury skrzeku, w płytkiej wodzie gdzie są doskonałe warunki dla rozwoju skrzeku, sznury te mogą być długie na 3 metry, czasem 4, w takim sznurze może być nawet do 50,000 jaj, przeważnie jednak od 8,000 do 35,000, średnica jaja wynosi około 1 mm. Wylęg w ciepłej wodzie następuje przeważnie w ciągu 2-4 dni, w zimnej wodzie okres ten może się przedłużyć. Pełny rozwój trwa w zależności od temperatury i dostępności pokarmu, 26-180 dni, po tym okresie młode ropuchy długości około 1 cm opuszczają wodę.

Uwagi:

Jad tego gatunku jest silnie trujący, kiedy dostanie się do błony śluzowej może powodować silne pieczenia i swędzenia !!
Odnośnik do opisu: Rhinella marina - Ropucha aga
Data modyfikacji: 2020-04-06 13:48